Menü

MOĞOLİSTAN TURU "Baş Döndürücü Doğasıyla Uzak Diyarların Ülkesi"1.Gün |                      İSTANBUL – ULAN BATUR

 

İstanbul Yeni Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde buluşma ve Türk Havayollarının TK236 sefer sayılı uçuşu ile 18.25’de Moğolistan’ın Başkenti Ulan Batur’a hareket.

2.Gün |                      ULAN BATUR

Yerel saat ile 07.20’de Ulan Batur’a varış, Ulan Batur’a varış sonrası şehir turu gerçekleştirilecektir. Moğolistan Milli Tarih Müzesi, Sukhbaatar Meydanı, Moğol Halk Partisi kurucusu, komünist lider ve 1921 Moğol Devrimi lideri Damdin oğlu Sühbaatar’ın ve Cengiz Han’ın heykelleri, Zaisan Tepesi ve Dinozor Müzesi gezeceğimiz yerler arasındadır. Tur esnasında öğlen yemeği ve Ulan Batur’un en ünlü restaurantı olan Go Mongo da açık büfe yerel barbekü yemeğimizi alacağız. Tur sonrası 4*otelimize transfer, odalara yerleşme sonrası dinlenme otelimizde. Akşam üzeri otelden ayrılarak devlet tiyatrosunda folk show eşliğinde Moğol tarihini keşfediyoruz. Akşam yemeği yerel restoranda,
geceleme otelimizde.

3.Gün|                       ULAN BATUR – TONYUKUK YAZITLARI – TERELJİ MİLLİ PARKI

Sabah kahvaltısının ardından Ulan Batur’a yaklaşık 1 saat mesafede bulunan dev Cengiz Han Heykeli kompleksi ziyaret edilecektir. Çöl ortasında inşa edilen ve dünyadaki en büyük heykellerden biri olan Cengiz Han anıtının boyu toplamda 40 mt’ye ulaşmaktadır. Çelikten inşa edilmiş ve ‘’Altın Kamçı’’ olarak adlandırılan heykelin genel görünümü: at üzerinde ufka bakan efsanevi hükümdar Cengiz Han, sağ elinde altından bir mızrak tutar şekildedir. Heykelin içinden geçen bir asansör ile atının kafasına ulaşan ziyaretçiler, buradan uçsuz bucaksız Moğol bozkırlarını görebilirler. Atın göğsüne işlenmiş kartal sembolü ise pençeleriyle Yerküreyi kavramış gök egemenliğini vurgulamakta ve Göktürk’lerin torunu yüce Cengiz Han’ı yüceltmektedir. Öğle yemeği restoranda alındıktan sonra Tonyukuk anıtını ziyaret ediyoruz, sonrasında Terelji Milli Park’a hareket. Bu ulusal park, Moğolistan'da doğal güzellikleri, ormanlık alpin dağları ve ilginç kaya oluşumları (Devasa yün çuvalı hava koşulları) olarak bilinen en çok ziyaret edilen milli parklardan biridir. Ulusal Park gezimiz esnasında kaplumbağaya benzeyen ilginç kaya oluşumu olan Kaplumbağa Kayasını göreceğiz. Ayrıca, devasa kaya oluşumlarına sahip doğal dağlarla çevrili ve dağın tepesinde oturan Ariyabal Meditasyon Tapınağını ziyaret edeceğiz. Tepeden Terelj Milli Parkı'na bakan nefes kesici manzaranın keyfini çıkardıktan sonra otelimize dönüş ve geceleme otelimizde. 

4.Gün |                      KHUSTAI ULUSAL PARKI

Sabah kahvaltısının ardından Khustai Ulusal Parkı’na doğru yola çıkıyoruz. “Takhi” adı verilen vahşi atların yaşadığı bu parkta “Takhi” leri doğal ortamlarında görme imkânı bulabileceğiz. Bir zamanlar vahşi doğada var olan şimdilerde neredeyse yok olan tek gerçek vahşi attır. Fırsatınız olursa kurt, dağ sıçanı ve geyik gibi diğer vahşi hayvanları da görebileceğiz. Khustai Milli parkı, vahşi yaşam ve tarihi eserler açısından da oldukça zengindir. Ungut anıtları- MS 6-8. yüzyıla tarihlenen çok sayıda insan benzeri figürleri, mezarları ve dikdörtgen mezarlarıyla ünlüdür. Dağların üzerinde kısa bir yürüyüşün keyfini çıkarırken, büyüleyici manzara ve vahşi yaşamı fotoğraflama imkânı bulacağız. Sonrasında konaklayacağımız “Ger Kampı’na geçiş ve geceleme kampta.

5.Gün |                     KARAKORUM – ERDENE ZUU BUDİST MANASTIRI

Sabah kahvaltısının ardından Karakurum ve Erdene zuu Manastırı'na doğru yola çıkıyoruz. Karakurum sadece Cengiz Han zamanında Moğol İmparatorluğu'nun başkenti değil, aynı zamanda İpek Yolu üzerindeki ticaretin destansı merkeziydi. Ancak bugünkü Karakurum, turizme çok az odaklanan, bozkırda küçük bir yerleşim yeridir. Bugün, şimdiye kadar kurtardıkları bazı eserleri sergileyen bir müze vardır. Şehre vardığımızda Karakurum Müzesini ziyaret edecek ve Karakurum tarihi hakkında bilgi edineceğiz. Ardından 16. yüzyılda inşa edilmiş 108 stupa ile görkemli ve en eski Budist Manastırı kompleksi Erdenezuu'yu ziyaret edeceğiz. Moğolistan'daki Lama Budizminin ilk merkezi olan Erdene Zuu Manastırı'nın inşaatı 1586 yılında başlamış ve 300 yılı aşkın bir süre devam etmiştir. Moğolistan'daki Lama Budizminin ilk merkezi olan ve 62 tapınağa sahip olan manastır, Zirve döneminde 1000'den fazla keşişi barındırmıştır. 1930'larda, tapınakların çoğu yıkılmış, komünist tasfiyelerde keşişler  öldürülmüştür. Şimdilerde ise manastır yavaş yavaş restore edilmektedir. Burada Budist sutralarını söyleyen ilginç keşişleri dinleyebilirsiniz. Sonrasında konaklayacağımız ‘’Ger Kampı’na geçiş ve geceleme kampta.

6.Gün |                      UGİİ GÖLÜ - ORHUN VADİSİ – GÖKTÜRK ABİDELERİ

Sabah kahvaltısının ardından Bilge Khan’ın Hanedanlığına ev sahipliği yapmış olan Khusdee Tsaidam turu. Yerel restoranda öğle yemeğinin ardından Orhon nehrinin batısındaki Orhun yazıtlarına doğru hareket edilerek Göktürk ve Kul Tigin anıtları ziyaret edilecektir. 8. yüzyılın başlarına dayanan Kül Tigin ve Bilge Kağan Yazıtları, göçebe Göktürk İmparatorluğu’nun en etkileyici anıtlarıdır. 1889 yılında Rus arkeologlar tarafından keşfedilerek, 1893 yılında Vilhelm Thomsen tarafından deşifre edilmiştir. Öğle yemeği yerel restoranda alınacaktır. Öğleden sonra yol ve hava koşulları izin verirse Ugii gölü (rakım 1387 m; yüzey alanı – 25 sq. km) gezisine gidiyoruz. Gölü ziyaret ettiğimizde tekne turu yapma ve kuşları gözlemleme fırsatı bulacağız. Akşam geleneksel Moğol barbekü yemeği.
Geceleme ‘’Ger Kampı’nda.

7.Gün |                         ELSEN TASARKHAI

Kahvaltının ardından, yaklaşık 1 saat sürecek yolculuk sonrası Moğolistan çöllerinden Elsen Tasarkhai’de kurulmuş, ger çadırlarda geleneksel yaşamlarını sürdüren göçebe aileleri ziyaret edeceğiz. Küçük Gobi Çölü olarak anılan, kızıl çöl kumu tepeleri ile etkileyici manzaralara sahip Elsen Tasarkhai’de, arzu edenler develer ile çölde gezinti de yapabilirler. Akşam Yemeği ve Geceleme ‘’Ger Kampı’nda.

8.Gün |                      ULAN BATUR

Sabah kahvaltısı sonrası Ulan-Batur’a hareket edilecektir. Yerel restoranda alınacak öğle yemeğinin ardından, Taş Devrinden günümüze Orta Asya ve Moğolistan eserlerini göreceğiniz Ulusal Tarih Müzesi, ardından Zaisan tepesine çıkılarak Zaisan Savaş Anıtı ve tüm şehrin panoramik manzarası görülecektir. Turun ardından 4*otelimize transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

9.Gün |                      ULAN BATUR – İSTANBUL

Sabah erken saatlerde Ulan Batur Havalimanı’na transfer. Check-in işlemlerinden sonra Türk Havayollarının TK237 sefer sayılı uçuşu ile saat 08.45’de İstanbul’a hareket. Yerel saat ile 12.40’da İstanbul’a varış ve turumuzun sonu.


İki Kişilik Oda Kişi Başı Tek Kişilik Oda İlave Yatak
23.07.2022 / 31.07.2022
()
Oda Fiyatı
2,999.00 EUR
3,399.00 EUR
2,999.00 EUR
06.08.2022 / 14.08.2022
()
Oda Fiyatı
2,999.00 EUR
3,399.00 EUR
2,999.00 EUR
20.08.2022 / 28.08.2022
()
Oda Fiyatı
2,999.00 EUR
3,399.00 EUR
2,999.00 EUR
03.09.2022 / 11.09.2022
()
Oda Fiyatı
2,999.00 EUR
3,399.00 EUR
2,999.00 EUR
24.09.2022 / 02.10.2022
()
Oda Fiyatı
2,999.00 EUR
3,399.00 EUR
2,999.00 EUR


​​​​​​​Turumuzda 4 gece Moğol göçebe çadırında konaklanacaktır. Ger ya da yurt, ahşap çerçeveler ve keçe katmanlarından yapılmış geleneksel Moğol çadırlarıdır. Kalacağımız kamplardaki yurtlarda şilte, nevresim ve ekstra battaniye ile 4 yatak olacak. Isıtma için Ger Çadırının ortasında bir soba bulunur. Ayrıca küçük bir masa ve sandalye mevcut olur. Tuvalet ve duş dışarıdadır.

 • Türk Hava Yolları ile İstanbul – Ulan Batur – İstanbul ekonomi sınıfı uçak bileti
 • 3 gece Ulan Batur'da 5*yıldızlı otelde konaklama
 • 4 gece “Ger Kamp”larında Göçebe Çadırında tam pansiyon konaklama
 • Programda belirtilen tüm transferler
 • Programda belirtilen tüm Öğlen ve Akşam Yemekleri
 • Programda belirtilen tüm müze ve ören yerleri girişleri
  Yerel İngilizce Rehberlik Hizmeti
 • Profesyonel Türkçe Tur Liderlik Hizmeti (Grup sayısı minimum 20 kişi olması durumda verilecektir)
 • Moğol folkloru gösterisi
 • Zorunlu seyahat sigortası

 • Programda dahil olduğu belirtilmeyen tüm geziler ve yemekler
 • Akşam Yemeklerindeki içecekler
 • Her türlü Kişisel Harcalamalar
 • Otel Extraları
 • Bahşişler
 • Yurt Dışı Çıkış Harcı (50 TL)
 • SEYAHAT GÜVENCE PAKETİ 26 € (Vize reddi ile karşılaşan misafirlere veya hastalık sorunu nedeni ile tura katılması mümkün olmayacak misafirlere tur bedeli kadar ödeme yapılmasını sağlamaktadır. (Seyahat iptali nedeniyle; tazminat başvurularında uygulanacak sigortalı katılım payı(muafiyet) %20 oranındadır. Teminat detayları sigorta şartnamesinde yer almaktadır.. Bununla birlikte bagaj kaybından, hasarına, ferdi kaza teminatına kadar birçok ek teminatı barındırmaktadır.)